Facebook open

Sanatorium Marconi w Busku-Zdroju

Sanatorium bezpłatnie czy prywatnie? Kuracjusz skierowany przez lekarza może udać się na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe w ramach NFZ, ZUS lub na prywatny pobyt pełnopłatny. Nowe zasady ubiegania się o skierowania do sanatorium.

Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jeżeli w celu odzyskania sprawności po chorobie lub wypadku, albo z powodu choroby zawodowej wymagasz określonych zabiegów, które wykonywane są w uzdrowiskach, możesz skorzystać z tego rodzaju leczenia.

SANATORIUM – SKIEROWANIE NFZ

Chcąc wyjechać do sanatorium na skierowanie NFZ, trzeba uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość. Formalności trwają kilka tygodni, a oczekiwanie na miejsce kolejnych kilka czy nawet kilkanaście miesięcy.
Droga do sanatorium rozpoczyna się u lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. To on ocenia stan zdrowia pacjenta na podstawie wyników badań oraz wywiadu, decyduje o konieczności wyjazdu do sanatorium i wypisuje skierowanie. Aby starać się o wyjazd do sanatorium finansowany przez NFZ, należy posiadać aktualne wyniki badań (w tym badań specjalistycznych, jeśli były wykonywane), karty informacyjne ze szpitali (w przypadku hospitalizacji) oraz skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowanie należy przekazać do oddziału NFZ właściwego dla miejsca zamieszkania. Można je złożyć osobiście lub wysłać pocztą. Na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej lekarz specjalista NFZ ocenia celowość leczenia uzdrowiskowego. Jeśli uzna je za zasadne, w ciągu 30 dni od złożenia skierowania otrzymasz pismo informujące o tym, na jakie leczenie uzdrowiskowe i do jakiego sanatorium zostałeś zakwalifikowany. Negatywna odpowiedź również zostanie przekazana pisemnie, wraz z uzasadnieniem odmowy, od której nie można się odwoływać.

SANATORIUM Z NFZ – NOWE PRZEPISY OD 2019 ROKU

Od lipca 2019 roku obowiązują nowe zasady wyjazdów do sanatorium. Najważniejsza zmiana polega na tym, że dopiero po 12 miesiącach od zakończenia pobytu w sanatorium, leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej możliwe jest otrzymanie kolejnego skierowania. Celem tej zmiany jest skrócenie kolejek, umożliwienie lekarzowi oceny efektów zakończonej terapii i uniemożliwienie kuracjuszom traktowania wyjazdów kuracyjnych jak urlopy wypoczynkowe i składania wniosków tuż po powrocie z sanatorium. Zasada ta nie dotyczy dzieci oraz osób dorosłych kierowanych do szpitali i ambulatoriów uzdrowiskowych. Warto dodać, że zalecana częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego to raz na 18 miesięcy.
Inną ważną zmianą jest termin, w którym musimy dostarczyć skierowanie do oddziału NFZ. Według nowych przepisów mamy na to 30 dni. Po tym czasie skierowanie traci ważność. Zniesiono natomiast obowiązek weryfikacji skierowań na leczenie po upływie 18 miesięcy od daty ich wystawienia. Lekarz wystawiający skierowanie nie będzie też podawał miejsca, w które powinien być wysłany pacjent (np. w góry czy nad morze), a o tym, gdzie ostatecznie będzie on leczony, zadecyduje lekarz specjalista zatrudniony w NFZ.
Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 dni, przy czym pobyt dziecka jest bezpłatny, a osobę dorosłą obowiązuje częściowa odpłatność za zakwaterowanie i wyżywienie. Wysokość tych opłat nie jest dowolna, lecz zależna od standardu pokoju i ściśle określona przez Ministra Zdrowia.
NFZ nie ponosi kosztów przejazdu do sanatorium, wyżywienia i zakwaterowania podczas korzystania z leczenia ambulatoryjnego, kosztów pobytu opiekuna pacjenta, dodatkowych obowiązujących opłat (np. klimatycznych), kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych niezwiązanych z chorobą podstawową, która jest przyczyną skierowania na leczenie do sanatorium.

Sanatorium – zabiegi uzdrowiskowe

SANATORIUM – SKIEROWANIE ZUS

Podobnym procedurom podlegają kuracjusze wyjeżdżający do sanatorium w ramach ZUS. Z programu rehabilitacji mogą skorzystać osoby zagrożone utratą zdolności do pracy. Musi jednak istnieć szansa, że odzyskają ją po rehabilitacji. Z takiej możliwości mogą skorzystać osoby ubezpieczone w ZUS, przebywające na zasiłku chorobowym, świadczeniu rehabilitacyjnym lub okresowej rencie z tytułu niezdolności do pracy. Wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS (Wniosek PR-4) wystawia lekarz, u którego pacjent leczy się – rodzinny lub specjalista. Wniosek należy złożyć w placówce ZUS. Lekarz może go wystawić również drogą elektroniczną na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takiego wniosku nie trzeba zanosić osobiście. Ostatnim etapem jest wezwanie na badanie do lekarza orzecznika, który zadecyduje, czy wysłać pacjenta na rehabilitację.
W przeciwieństwie do NFZ, który wpisuje na długą listę oczekujących na sanatorium, ZUS wysyła na leczenie znacznie szybciej. Skierowanie na rehabilitację leczniczą można otrzymać już po około 8 tygodniach od daty zakwalifikowania. Termin i miejsce rehabilitacji są uzależnione od dostępności wolnych miejsc w danym turnusie i ośrodku, ale o wyborze najczęściej decyduje położenie blisko miejsca zamieszkania. ZUS pokrywa pełne koszty rehabilitacji: leczenia, zakwaterowania i wyżywienia. ZUS zwraca też koszty dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca, w którym mieszkasz, do i z ośrodka rehabilitacyjnego.

SANATORIUM – PEŁNOPŁATNE LECZENIE UZDROWISKOWE

Coraz więcej osób decyduje się na wyjazd do sanatorium prywatnie. Są to pełnopłatne pobyty komercyjne. W miarę dostępności wolnych terminów można skorzystać z pobytu w sanatorium lub wybrać się do medical SPA, które również mają bogatą ofertę rehabilitacyjną oraz kadrę lekarzy i fizjoterapeutów.

Komercyjny wyjazd do sanatorium ma wiele plusów:

  • mniej formalności;
  • samodzielnie decydujesz, gdzie jedziesz – dotyczy to zarówno uzdrowiska, jak i konkretnego sanatorium;
  • krótkie terminy, szybka i łatwa rezerwacja – brak kolejek i długiego oczekiwania na skierowanie, a potem na termin pobytu;
  • cena zależna jest od sezonu i wybranego standardu – mogą to być pobyty lecznicze, uzdrowiskowe lub hotelowe.

CZYTAJ WIĘCEJ:

POLSKA NA ZDROWIE

(wydawnictwo polsko-angielsko-niemieckie) dostępne wa salonach prasowych EMPIK w całej Polsce

Polskie uzdrowiska to ewenement na skalę światową. W XXI wieku w wielu krajach zrezygnowano z lecznictwa uzdrowiskowego. Na szczęście u nas postęp medycyny nie spowodował likwidacji uzdrowisk. Dlatego teraz świat przyjeżdża do nas na terapie uzdrowiskowe, które dzisiaj stosuje się nie tylko w celach leczniczych, ale i profilaktycznych.

Sprawdź, które uzdrowiska są najlepsze? Gdzie warto jeździć?

Najlepsze medical SPA w uzdrowiskach i nie tylko...

Poznaj profile lecznicze uzdrowisk, co i gdzie leczyć oraz tradycyjne i nowoczesne terapie uzdrowiskowe.

Polska na zdrowie – okładka

baner Norden Cosmetics

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz

Partnerzy