Facebook open

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Zbliżająca się zima to czas, kiedy możemy po raz kolejny podziękować Finom za ich najsłynniejszy wynalazek. Mieszkańcy Finlandii znaleźli sposób na przetrwanie w kraju, w którym najniższa zanotowana temperatura to -54°C. Jaki? Saunę!

O saunie warto pamiętać szczególnie w okresie wzmożonej zachorowalności, ponieważ stanowi ona świetny sposób na podniesienie odporności organizmu. Poza tym poprawia krążenie i oczyszcza organizm, pielęgnując tym samym cerę. Nie zawiodą się na niej osoby chcące stracić na wadze, gdyż wspomaga przemianę materii i zwalcza cellulit. Wskazana jest także dla cierpiących na astmę, zapalenie stawów, trądzik, stany zapalne oraz lekki reumatyzm.

- Oprócz stymulacji układu immunologicznego, hormonalnego i przemiany materii sauna sprzyja eliminacji toksyn i oczyszczaniu skóry – tłumaczy Monika Wiercioch, kierownik Spa w BUKOVINA Terma Hotel Spa – dlatego też polecana jest przy schorzeniach, takich jak nawracające infekcje czy choroby reumatyczne.

Ponieważ sauna rozluźnia i regeneruje zmęczone mięśnie, jej działanie doceniają również sportowcy. O tym że sauna usuwa kwas mlekowy z mięśni, poprawia ich siłę i szybkość oraz polepsza kondycję stawów wiedzą między innymi Jagna Marczułajtis-Walczak i Iwona Guzowska – bywalczynie Term BUKOVINA, gdzie korzystać można aż z ośmiu rodzajów saun, w tym także rzadko spotykanej w Polsce sauny śródziemnomorskiej.Sauna Finska

CIEPŁO DLA DUCHA

Ciepło bijące z sauny leczy nie tylko ciało, ale poprawia także nastrój. Kąpiel w saunie zmniejsza wydzielanie kortyzolu – hormonu stresu i tym samym ułatwia relaksację. W Polsce coraz częściej kąpiel w saunie staje się sposobem na spędzanie wolnego czasu  w gronie przyjaciół. Oczywiście pod tym względem nadal przodują Finowie – nie jest niczym nadzwyczajnym, kiedy Fin zaprasza gości do sauny, zamiast do salonu na herbatę.

- Sauna to dobry sposób zarówno na piękne ciało, jak również na wypoczęty i odprężony umysł – przekonuje Monika Wiercioch. – Dlatego też w BUKOVINIE odbywa się „Noc Saun”, cykliczna impreza, w której mogą wziąć udział wszyscy ci, którzy chcą zadbać o zdrowie, a jednocześnie przyjemnie spędzić czas.

„Noc Saun” to cykl wieczornych seansów w saunie fińskiej, podczas których używa się aromatycznych olejków zapachowych. Goście mogą skorzystać także ze specjalistycznych kosmetyków, takich jak peelingi, kremy i maski, które potęgują korzyści saunowania. W przerwach między kolejnymi seansami można się oddać relaksowi w basenach termalnych oraz przyjemności kosztowania zdrowych przekąsek i napojów. W ten sposób wspólne korzystanie z sauny zbliża ludzi i zmienia się w magiczny rytuał.

ZŁOTE ZASADY

Rozróżniamy kilka rodzajów saun. Najczęściej spotykanym typem sauny jest sauna sucha, zwana inaczej sauną fińską. Wilgotność powietrza w niej jest raczej niska, natomiast temperatura sięga od 75°C do 100°C. Wiele osób korzysta także z łaźni parowej, w której temperatura wynosi zaledwie 40 – 50°C, ale za to wilgotność powietrza dochodzi do 95%. Wyróżniamy także saunę solną, saunę na podczerwień oraz sauny zapachowe. Za granicą coraz bardziej popularna jest sauna śródziemnomorska – jedna z najbardziej zdrowych odmian kąpieli termalnych. Dzięki idealnemu połączeniu temperatury i wilgotności powietrza nie wysusza skóry i gwarantuje skuteczną inhalację. Niestety w Polsce jest ona nadal rzadko spotykana, oferuje ją zaledwie klika ośrodków Spa w naszym kraju.

Przed wejściem do sauny trzeba pamiętać o kilku zasadach. Wziąć prysznic, a następnie dokładnie wytrzeć ciało, aby nie blokować porów. Pobyt w saunie nie powinien przekraczać ustalonego czasu, a po wyjściu konieczne jest schłodzenie się zimną wodą. Należy również pamiętać o odpoczynku, najlepiej dwa razy dłuższym niż pobyt w łaźni. Doświadczeni bywalcy wiedzą także, że bardzo ważne jest picie dużej ilości płynów: wody albo soku pomidorowego.

Teraz, kiedy mróz i śnieg mogą zawitać do nas każdego dnia, powinniśmy wziąć przykład z naszych północnych sąsiadów. Wiedzą oni dobrze jak przetrwać zimne dni, zachować zdrowie, dobry humor i świetną kondycję.

Anna Szymaniak

CZYTAJ WIĘCEJ...

ALFABET SPA: F JAK FIŃSKA SAUNA

ESTONIA - SEKSOWNY KRAJ

CHILL OUT NA WYSPACH

baner Norden Cosmetics

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz